Z pasją, zaangażowaniem oraz odwagą do innowacji!

Lata założenia
W swoim warsztacie, w domu rodzinnym w miejscowości Absam w Tyrolu KR Johann Felder wraz z małżonką Gertraud założyli wspólnie przedsiębiorstwo Johann Felder jun. i zaprezentowali już w tym samym roku na targach w Wiedniu i Innsbrucku pierwsze obrabiarki wieloczynnościowe Felder.

Ze względu na niewystarczające zaopatrzenie w komponenty żeliwne, w 1958 roku powstała w ogrodzie domu własna odlewnia.

Przełom
Ze względu na stale rosnącą produkcję w 1961 roku ma miejsce pierwsza przeprowadzka przedsiębiorstwa. Budynek przy ulicy Salzbergstraße 26 w Absam stał się nową siedzibą konstruktora maszyn. Pierwsze kroki w eksporcie do Szwajcarii postawione zostały już w 1962, a rok później udaje się przełom w pierwszej produkcji seryjnej legendarnej obrabiarki wieloczynnościowej BU 4.
W 1965 roku, wraz z pierwszym centrum frezującym, podniesiono możliwości produkcyjne, jak również z udoskonaloną BU 5 udało się firmie Felder, z sukcesem, wejść na rynek niemiecki. Seria BU 6, BU 7 oraz BU 8 pozwoliły utwierdzić się na rynku światowym oraz liczne, międzynarodowe patenty zagwarantowały przewagę technologiczną obrabiarek do drewna Felder.
W 1970 roku Felder wprowadził na rynek nowe, masywne serie obrabiarek wieloczynnościowych FELDER HT i tym samym, przede wszystkim, w segmencie odbiorców z rzemiosła odnotował wielkie sukcesy. W roku 1975 automatyczna linia do odlewu w formach piaskowych została zintegrowana z odlewnią o powierzchni 170 m², dwa lata później przeniesienie montażu obrabiarek do nowej hali zapewnia ponowną ekspansję przedsiębiorstwa.
Już w 1979 roku konstruktor obrabiarek stawia na technologię CNC i instaluje pierwszą frezarkę sterowaną numerycznie. To była jedna z ostatnich inwestycji w siedzibie w Absam.

Ekspansja i umiędzynoarodowienie
Wielki sukces wymaga ciągłego rozwoju, który w siedzibie w Absam nie był już możliwy. I tak w 1982 roku z 65 pracownikami przedsiębiorstwo przeniosło się do Hall w Tyrolu, do obecnej siedziby firmy.
W roku 1988 w Sztokholmie wraz z FELDER Scandinavia Johann Felder założył pierwszą spółkę-córkę działającego obecnie na całym świecie przedsiębiorstwa Felder-Gruppe. W międzyczasie w Austrii i Niemczech firma Felder wprowadziła nowy koncept sprzedaży: nowi, wybrani partnerzy handlowi stali się dystrybutorami produktów Felder.
Serie obrabiarek BF 3 oraz BF 4 stały się przebojem sprzedażowym i w roku 1988 wymagały kolejnych inwestycji: powstaje nowa hala, aby pomieścić pierwszą obrabiarkę laserową, robot spawalniczy oraz centra horyzontalne.

Od specjalisty w obrabiarkach wieloczynnościowych do profesjonalnego, pełnego dostawcy
Wraz z nowymi możliwościami produkcyjnymi w 1990 roku ma miejsce kolejny krok milowy - prezentacja pierwszej na świecie obrabiarki wieloczynnościowej ze stołem formatowy "made by Felder". Przodownictwo w segmencie obrabiarek wieloczynnościowych wraz z serią obrabiarek BF6 zostaje dalej rozbudowane, w tym samym czasie Felder prezentuje pierwszą obrabiarkę solo dla profesjonalnych wymagań w rzemiośle. Także w tym segmencie, po krótkim czasie, wraz z pilarką formatową K6 świętowany jest wielki przełom na rynku światowym.
Przedsiębiorstwo budowy maszyn Felder ewoluowało od specjalisty w obrabiarkach wieloczynnościowych do dostawcy pełnego asortymentu profesjonalnych obrabiarek do drewna dla rzemiosła i przemysłu.
W 1993 roku Felder jako branżowy pionier otwiera logistyczne EURO-centrum oraz gruntuje pierwszą filię firmy, która swoją działalność rozpoczyna w górnej Austrii w 1995 roku.

Z marką Hammer oraz Format-4 w nowe tysiąclecie
W 1997 roku Felder powołuje do życia nową markę Hammer i wraz z wysokiej jakością, a mimo to w przystępnych cenach obrabiarkami do drewna udaje mu się z sukcesem konkurować z tanimi produktami ze Wschodu. To duże osiągnięcie pociąga za sobą ponowną rozbudowę produkcji i montażu. Nowa hala montażowa 2 podnosi produktywność o 30 procent.
W roku 2001 następuje wprowadzenie kolejnej marki: Format-4, premium marki dla najwyższych wymagań w rzemiośle i przemyśle, która uzupełniła paletę produktów Felder-Gruppe w segmencie profesjonalnym. W kolejnych latach oferta produktowa zostaje powiększona o centra obróbcze CNC, okleiniarki prostoliniowe, pilarki panelowe oraz prasy do forniru.
Nowe modele FORMAT-4 wyróżnione zostają międzynarodową, prestiżową nagrodą Design-Awards oraz otrzymały nagrodę Adolfa-Loosa 2004, a także IF-Design-Award 2003 i 2009 oraz przekonują w krótkim czasie profesjonalnych użytkowników z rzemiosła i przemysłu.

Jako przedsiębiorstwo rodzinne FELDER KG staje się graczem globalnym
W 2000 roku przedsiębiorstwo jednoosobowe Johann Felder zostaje przekształcone w spółkę komandytową i z udziałem żony Gertraud, córki Elisabeth oraz synów Hansjörga i Martina Feldera w firmę rodzinną FELDER KG.
Z wejściem w nowe tysiąclecie uruchomiona zostaje nowa lakiernia do malowania proszkowego. Osiągnięcie 80 procentowego pułapu w eksporcie wymagało kolejnej rozbudowy centrum logistycznego, które w 2005 roku - tylko po 8 miesiącach budowy - zostało otwarte. Już w 2007 roku wraz z powiększeniem hali montażowej 7 oraz wybudowaniem zadaszenia 4.5 powierzchnia produkcyjna została powiększona o kolejne 11.300 m².
W 2009 roku z linii produkcyjnej schodzą pierwsze, w pełni w Hall w Tyrolu, skonstruowane i produkowane okleiniarki oraz centra obróbcze CNC i są prezentowane w nowo oddanym w roku 2010 centrum wystawienniczo-technologicznym w Tyrolu.
W 2012 roku Felder-Gruppe wraz z rewolucyjnym, spiralnym wałem strugarskim Silent-POWER® wywołuje furorę na rynku strugarek i udowadnia ponownie swoją siłę w innowacyjności.
Obecnie przedsiębiorstwo Feldergruppe z ok. 550 pracownikami w centrali w Hall należy do wiodących dostawców obrabiarek do drewna dla rzemiosła i przemysłu. Ponad 200 punktów sprzedaży, w 72 krajach oferuje ponad 150 modeli obrabiarek marki Hammer, Felder oraz Format-4.